İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğru Meslek Seçimi Neden Önemlidir?

Her şey hayal kurmakla başlar. Küçüklüğümüzde “Büyüyünce ne olacaksın?” ile başlayan masum bir soru yıllar içinde geleceğimizi belirleyen bir gerçeğe dönüşür. Bu süreçte kurduğumuz hayaller aslında seçeceğimiz meslekte bizlere yol gösterir. Bu yüzden doğru meslek seçiminde kurduğumuz hayallerin seçtiğimiz meslek ile örtüşmesi oldukça önemlidir. Peki ya meslek seçimi nedir ve doğru meslek seçimi nasıl olmalıdır?

Meslek Seçimi Nedir?

Meslek seçimi, bir kimsenin kendisine uygun olan meslekleri çeşitli yönleri ile değerlendirip, kendi ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda karar vermesidir. Seçtiğimiz meslek aslında hayatımızın dönüm noktalarından bir tanesidir. Çünkü meslek seçimi, hayatımız boyunca aldığımız en önemli kararlardandır. Bu karar doğrultusunda hayatımız şekillenir. Elbette çoğu insanın öncelikleri arasında “para” vardır. Ancak seçtiğiniz meslek sadece para kazanmak ya da geçiminizi sağlamaktan ibaret değildir. Bunun yanında kendinizi geliştirdiğiniz ve yaşam kalitenizi belirdiğiniz bir seçimdir. İşte bu yüzden meslek seçiminin doğru olması çok önemlidir. Peki ya doğru meslek seçimi neden önemlidir?

Doğru Meslek Seçimi Neden Önemlidir?

“Sevdiğiniz bir işi meslek edinirseniz, hayatta bir gün dahi olsa işte çalışmış olmazsınız. Ben hayatta bir gün dahi işte çalışmadım. Çalışmalarımın tümü̈ sadece keyif ve mutluluktan ibaretti. (Edison)” İşte Edison’un söylemiş olduğu bu sözler aslında doğru meslek seçiminin neden önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Doğru meslek seçimi için ise öncelikle ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Mesela sizi ne mutlu eder? Öncelikleriniz, motivasyon kaynağınız ve nasıl bir hayat hayal ettiğiniz gibi soruların hepsi doğru mesleği seçebilmeniz için iyice düşünüp cevaplamanız gereken sorulardır. Eğer meslek seçiminde kararsızlık yaşıyorsanız kariyer programlarına katılabilirsiniz. Bu programlar sayesinde kendinizle ilgili yeni şeyler keşfedebilirsiniz. Popüler mesleklerden ziyade yeteneklerinize uygun mesleği seçmelisiniz. Evet, popüler meslekler her zaman ilgi görür. Ancak burada önemli olan işinizi severek yapmanızdır. Bu nedenle meslek seçiminde paraya odaklanmayın. Önceliğiniz mutlu ve doğru seçimler yapmak olsun. Unutmayın ki severek yapılan her iş, günün sonunda ruh sağlığınıza iyi gelecektir ve bu da size stresten uzak bir yaşam sağlayacaktır.

Yorumlar kapatıldı.