İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuk Gelişiminde İnteraktifin Önemi Nedir?

Çocuk gelişiminde interaktifin önemi nedir sorusu günümüzde oldukça sık olarak sorulmaktadır. Dünya üzerinde bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler çağımızın bilim çağı ya da bilgi çağı olarak ifade edilmesine neden olmuştur. Bilgisayarlar, ilgileri ve amaçları farklı insanlar tarafından birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Hatta günlük yaşamda ayrılmaz bir parça haline gelmiştir. Tablet ve akıllı telefonların gelişimi ise bilgisayar ile aynı etkiye sahip cihazların her an yanımızda olmasını sağlamıştır. Bu durum çocukların çok erken yaşlarda bilgisayar ile tanışmasına ve interaktif eğitimle tanışmasına neden olmuştur.

Eğitim sistemi, bilgisayarların hayatın her alanına girmesiyle farklı bir role bürünmüş durumdadır. Çocuklar hangi yaşlarda bilgisayar kullanımına başlamalı ve interaktif oyunlar hangi sıklıklarla oynanmalı soruları gündemdeki yerini almaya devam etmektedir. Ebeveynler bunu oldukça yüksek bir merakla sormaktadır. Okul öncesi dönem, bilgisayarla tanışmak adına çocuklar için uygun bir dönem olarak kabul edilmektedir. Üç yaşını tamamlamış çocuğun, bir yetişkinin gözetiminde bilgisayar destekli eğitime yaşına uygun şekilde başlamasında bir sakınca bulunmamaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise eğitim içeriğinin çocuğa uygun bir düzeyde olmasıdır. 

Eğitimde bilgisayar kullanılmalı mı sorusundan eğitimde bilgisayar nasıl kullanılır sorusuna evrilen bir durumdan söz etmekteyiz. Çocukların bu yeni dünyaya daha hızlı bir şekilde adapte olması için erken yaşlarda bilgisayarla tanışmaları ebeveyn kontrolünde sağlanmalıdır. Planlı bir şekilde bunu başarabilirseniz çocuğunuzun gelişimi açısından oldukça önemli bir etken gerçekleştirmiş olursunuz. Okul öncesi çağlar, bilgisayarla eğitim açısından birçok uzman tarafından uygun dönem olarak ifade edilmiştir.

İnteraktif Eğitim Nedir?

İnteraktif eğitim, etkileşim ile öğrenmek olarak ifade edilebilmektedir. Çocuk gelişiminde interaktifin önemi nedir şeklindeki sorudan sonra interaktif eğitimi tanımlamakta da önem görülmektedir. Ayrıca eğitimde bilgisayar teknolojilerinin kullanılmasıyla da interaktif eğitim sağlanabilmektedir. İnteraktif eğitimin, katılımın yoğun olduğu ve öğrenmeyi pekiştirmeye dayalı bir öğretim sistemi olduğunu ifade edebiliriz. Bu sayede etkileşimli bir şekilde öğrenerek kalıcı öğrenmenin kapılarını aralayabilirsiniz.

Okul öncesi dönemde interaktif eğitimin önemi büyüktür. Bu dönemde ebeveyn kontrolünde ya da öğretmen kontrolünde interaktif eğitimin başlamasında bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun için kullanılacak olan uygulamaların mutlaka çocuğunuza uygun olması, onun gelişimini destekleyici nitelikte olması gerekmektedir. Bu sayede daha fazla katkı sağlayabilirsiniz.

Eğitimde Bilgisayar Nasıl Kullanılmalıdır?

Eğitimde bilgisayar, günümüzde internetin de yaygınlaşmasıyla daha sık bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Dolayısıyla akıllı telefon – tablet gibi unsurları da bilgisayar yerine koyarak bir değerlendirme yapabiliriz. Bilgisayar, eğitimde oldukça verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. İnternette yer alan ders videoları, oyun videoları, çocukların gelişimini destekleyici niteliktedir. Bu nedenle ebeveyn kontrolünde ya da yetişkin birinin kontrolünde okul öncesi dönem için çocukta interaktif eğitime başlanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Hatta onun gelişimini destekleyecek türde çalışmaları bu şekilde yapabilirsiniz.

Okul öncesi dönem, bilgisayarla tanışmak için her ne kadar uygun bir dönem olsa da ebeveyn kontrolü şarttır. Çünkü internet ve bilgisayar söz konusu olduğunda birçok olumsuz içerik de devreye girmektedir. Bu içeriklerden çocuğunuzu korumanız gerekmektedir. Bu nedenle kontrollü bir şekilde interaktif eğitime başlanmasında bir sakınca görülmemektedir. Ancak çocuğu kontrol etmeden onu internet ya da bilgisayarla bırakmanız halinde birçok olumsuzluğu çocuğunuz buradan edinebilmektedir. Bunların olmaması için mutlaka kontrol şart.

Çocuk gelişiminde interaktif çok önemlidir. Çocuğunuz, öğrenmeyi destekleyici, gelişimi sağlayıcı ve farklı bir perspektif kazandırmak gibi yararlardan kolayca faydalanabilecektir. Şüphesiz bunu sağlayan en önemli yöntem interaktif eğitim olmaktadır. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın