İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelecekte Bizi Hangi Meslekler Bekliyor?

Yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin hayatımızı dönüştürmesiyle oluşan beklentileri karşılayacak insan gücü arayışı bazı meslek gruplarına olan talebi artırmakla kalmayacak! Gelecekte adlarını sıklıkla duyacağımız birçok yeni meslekleri de beraberinde getirecek. Peki, siz gelecekte bizi hangi meslekler bekliyor diye hiç düşündünüz mü?

Metaverse’ün Gelecekteki Mesleklere Etkisi Nasıl Olacak?

Geleceğin dijital dünyası olarak adlandırılan Metaverse farklı iş kollarının oluşmasına fırsat sağlayacağı kesin. Metaverse ile birlikte hayatımıza; sanal gayrimenkul danışmanı, dijital finansal danışmanlar, dijital satış uzmanları, siber güvenlik uzmanları, blockchain uzmanları ve dijital dedektifler gibi pek çok yeni meslekler girecek. İşte görüldüğü gibi gelecekte bizi hangi mesleklerin beklediği konusunda metaverse’ün etkisi büyük olacak…

Geleceğin Meslekleri Neler?

Metaverse’ün etkisiyle gelecekte hayatımıza girecek mesleklerin yanısıra farklı alanlarda da bizleri birçok yeni meslek grupları beklemekte. Mesela dijital dedektifler gelecekte bizi hangi meslekler bekliyor denilince ilk akla gelen mesleklerden. Dijital ortamlarda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha çok önem taşıyacak. Bu nedenle dijital dedektifler gibi bu alanda uzmanlaşmış elemanlara çok ihtiyaç duyulacak.

Bağlı bulundukları şirketlere değer yaratmak amacıyla veriyi uçtan uca analiz eden veri bilimciler de diğer dikkat çeken meslek grupları arasında. Bunun yanısıra yapay zekânın gelişimiyle birlikte, görüntü tanıma, ses, tıp veya siber güvenlik gibi birçok sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yapay zekâ alanında yetkin mühendislere ihtiyacının olacağı açık. Buna ilişkin yeterli iş gücü ne yazık ki piyasada halen bulunmuyor.

Peki ya gelecekte ameliyatları robotların ve robotik sistemlerin yapması nasıl olur hiç düşündünüz mü? İşte tıbbi danışmanlar gelecekte bizi bekleyen mesleklerden bir diğeri olacak. Yapay zekânın tıp alanında kullanılmasının sonucu olarak karşımıza hem bu tür robotların üretim, bakım ve yenilemeleri konusunda hem de hasta işlerinden sorumlu olacak uzman iş gücüne ihtiyaç duyulacak.

Geleceğin en ilginç meslekleri arasında yer alan çöp mühendisleri ise dünya nüfusunun ve tüketimin artmasıyla birlikte ortaya çıkan atık sorunu ve bu atıkların doğru şekilde dönüştürülmesi üzerine geliştirilen bir meslek olacak. Ve belki de en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden birisi haline gelecek…

Genetik Uzmanı, 3D Yazıcı Mühendisi, Giyilebilir Teknoloji Tasarımcısı, Dijital Yol Denetleyicisi, Alternatif Enerji Mühendisi, Dijital İçerik Uzmanı, Bilgi Güvenliği Analisti, Drone Pilotu, Akıllı Bina Uzmanı gibi meslekler de gelecekte bizi bekleyen meslekler arasında yer alacak.

İşte sizler için gelecekte bizi hangi meslekler bekliyor konusu derledik. Görünen o ki teknolojinin bu denli hızlı gelişimiyle birlikte pek çok alanda yeni meslek gruplarına ihtiyaç duyulacak!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın