İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yurtdışında Nasıl Sınavsız Üniversite Okunur?

Yurtdışında sınavsız üniversite okumak hemen her öğrencinin hayalidir. Ancak belli kurallara tabi olan bu öğretim programı, kurallar dâhilinde okunabilmektedir. Avrupa ülkelerinin pek çoğunda sınavsız üniversite okumak mümkündür. Almanya bu ülkelerden hariçtir. Çok nadir de olsa üniversiteler kendi fen ve matematik sınavlarını yapabilse de genel anlamda sınavsız üniversite okumak mümkündür. Fen ve matematik sınavları, bölümden bölüme göre değişiklik gösterebilir. Yurtdışında belli koşullar dâhilinde tıp da okunabilmektedir. Üniversitelerin temel düzeyde sınav yapma imkânı olsa da yapmadığı durumlar da mevcut olabilmektedir.

Yurtdışında sınavsız okumak konusunda dikkat etmeniz gereken bazı kıstaslar bulunmaktadır. İlk dikkat etmeniz gereken unsur, sınavsız üniversite hangi ülkelerde var sorusuna bir yanıt bulmanızdır. Üniversite seçimi kadar ülke seçimi de çok önemlidir. Almanya’da okumak için üniversite sınav sonuç belgenize ihtiyaç vardır. Diğer ülkelerde bu durum geçerli değildir. Amerika için de SAT adı verilen ülkemizdeki üniversite sınavına benzer bir sınav geçerli olmaktadır. Sınavsız yurtdışında okuma noktasında sınavsız kelimesine TOEFL ya da IELTS gibi sınavlar dâhil değildir. Çünkü dil sınavları pek çok üniversite tarafından başarılı sonuç istenen bir unsurdur. Dolayısıyla sınav kelimesinden üniversite sınavı anlaşılmalıdır. İşletme, Ekonomi gibi bölümler, sınavsız bir şekilde okunabilirken, Tıp, Mühendislik gibi bölümlerde genel olarak üniversiteler kendi sınavlarını yapmaktadır. 

Sınavsız Üniversite Hangi Ülkelerde Var?

Ülke tercihini doğru bir şekilde yapmanızın önemli olduğundan bahsetmiştik. Ukrayna, Polonya, Rusya vb. ülkeler, sınavsız üniversite okuyabileceğiniz ülkeler arasındadır. Yine çoğu Avrupa ülkesinde sınavsız bir şekilde üniversite okumanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda ülke tercihini, buna bağlı olarak üniversite tercihini iyi bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Dil sınavları, genel anlamda üniversitelerin şart koştuğu temel unsurlardan birisidir. Bu sınavlarda başarılı notlar almanız, sizi daha kolay yurtdışında okumanıza yöneltebilecektir. Yurtdışında nasıl okuyabilirim sorusunda ise mutlaka sınavlı ve sınavsız yöntemleri değerlendirmeniz gerekmektedir. Yurtdışında çalışarak okumak ise farklı bir konu başlığı. Bunun haricinde vizesiz okuyabileceğiniz ülkeleri de mutlaka araştırmalısınız. Bütün bunlar, başarılı bir eğitim hayatı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. 

Yurtdışında Nasıl Okuyabilirim?

Yurtdışında okumak, belli başlı şartlara tabidir. Bu şartları taşıdığınız takdirde, yurtdışında okumamanız için hiçbir neden bulunmamaktadır. Aşağıdaki şartlar, genel anlamda üniversitelerin talep ettiği şartlar olsa da bazı üniversite ve ülkelere göre bunlar değişebilmektedir.

  • TOEFL, IELTS gibi sınavların skor durumları,
  • Finansal Belgeler,
  • Referans Mektupları,
  • Motivasyon Mektubu,
  • Üniversiteye Yapılan Online Başvuru Formu,
  • İngilizce Transkript,
  • Lise ya da Üniversite Diploması.

Yüksek lisans yapacaksanız üniversite diplomasını dikkate alabilirsiniz. Üniversite diploması olmadan yurtdışında yüksek lisans yapmak pek mümkün olmayacaktır. Ayrıca lise diploması olmadan da yurtdışında üniversite okumanın pek mümkün olmayacağını söyleyelim. Transkriptinizin mutlaka İngilizce diliyle hazırlanmış bir nüshası olması gerekmektedir. Referans mektupları ve motivasyon mektubu, sizi bir adım ön plana çıkarmak adına önemlidir. Finansal belgeler de genel anlamda sizi ön plana taşıyacaktır. Ancak bu maddeler arasında en önemlisi, TOEFL ya da IELTS gibi sınavlardan almış olduğunuz not olacaktır. Bütün şartları sağlamanız halinde yurtdışında üniversite okuyabilir, ayrıca sınavsız üniversite imkânlarından da faydalanabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın