İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD F1 Öğrenci Vizesi Nedir?

ABD F1 öğrenci vizesi nedir sorusu, Amerika’ya gidiş vizesi almak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla merak edilerek sorulmaktadır. ABD F1 öğrenci vizesi, Amerika ülkesinde uzun dönemler boyunca eğitim almak istemekte olan öğrencilerin başvuru yapması gereken bir vize türüdür. Amerika’da uzun dönem olarak dil kursu eğitimi almak istiyorsanız bu vize türüne sahip olmanız gerekir. Ayrıca lise eğitimi ya da üniversite eğitimi almak için de bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Aynı işlemler yüksek lisans eğitimi için de geçerlidir. Bu vize türü, eğitim kurumları arasında farklılıklar gösterse de temel olarak tam zamanlı eğitim alma şartı bulunmaktadır. Bu vizeye başvuru yapılırken öğrencilerin ilgili kurumundan muhakkak I-20 formunu almış olması gerekir. Bu form, başvuru yapılan kurumca öğrenciler için düzenlenmektedir.

ABD F1 Öğrenci Vizesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

ABD F1 öğrenci vizesi nedir sorusundan sonra gelelim başvuruların nasıl yapılacağına. Başvuru yapmak için en önemli belge, Amerika’da başvuru yaptığı tam zamanlı kurumdan öğrenci için düzenlenmiş ve hazırlanmış olan I-20 form belgesidir. Bu form olmadan F1 vizesine başvuru yapmak olanaksızdır. Bu nedenle vize başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle bu formu temin ederek ilk aşamayı tamamlaması gerekmektedir. I-20 formu, öğrencinin maddi ve eğitim durumu ile ilgili bilgiler içermektedir. Öğrenciler bu formu gideceği eğitim kurumundan alabilmesi için mutlaka o kuruma eğitim ücretini ödemesi gerekmektedir. Aksi halde bu belgeye sahip olunamayacaktır.

Aynı zamanda öğrenci adına eğitim hayatı boyunca yaşam giderini karşılaması için gerekli finansal belgelerin de düzenlenmiş olması gerekmektedir. Böylelikle eğitim ücretini ödeyen ve kalacağı sürece yaşama ve konaklama giderlerini hesaplarında gösterebilen tüm öğrenciler I-20 formuna sahip olabilecektir. Öğrenciler F1 öğrenci vizesine bu belgeleri tamamladıktan en erken 120 gün içerisinde başvuru yapmaya hak kazanmaktadır. ABD başkonsolosluğunun veya elçiliğinin web sitesine girerek DS-160 formunu tamamlayarak doldurmanız gerekmektedir. Bu formu doldurduğunuz zaman size bir ID numarası verilir. Bu numarayı mutlaka not ediniz. Daha sonra gerekli adımları takip etmeniz ve bu ID numaranızla kayıt olmanız gerekmektedir. Vize randevusunu oluştururken online ödeme talep edeceklerdir. Bu esnada kredi kartınızın yanınızda olması önemlidir. Amerika vizeleri mülakat ile belirlenir. Bu nedenle mülakata giderken belgelerin tamamını yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Belgelerin tamamı aşağıdaki gibidir;

 • DS-160 formu,
 • Geçerli pasaport,
 • Varsa eski pasaportlar ve vize fotokopileriniz,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Tam nüfus kayıt örneği,
 • En güncel 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf,
 • Niyet mektubu,
 • I-20 formu,
 • I-539 formu,
 • SERVIS I-901 ödeme dekontu,
 • Geçerli diploma ve transkript,
 • Dil yeterlilik belgesi

ABD F1 Öğrenci Vizesi Geçerlilik Süresi Nedir?

Geçerlilik süresi 5 yıldır fakat eğitimin başlayacağı tarihe 30 gün kala giriş yapabilmektesiniz. Bu nedenle sürelere ve giriş çıkış işlemlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediği takdirde ilgili başvuru süreci baştan tekrarlanmak zorunda kalınabilecektir.

Bir yorum

Bir yanıt yazın