İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri Nelerdir?

Sınavsız ikinci üniversitesi bölümleri, genel olarak 4 yıllık lisans bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümler içerisinde sosyolojiden felsefeye kadar birçok bölüm yer almaktadır. Ancak sınavsız ikinci üniversite hakkı, lisans diploması olan kişilere tanınmıştır. Bu nedenle sınavsız ikinci üniversite okumak istiyorsanız, lisans diplomanızın olması gerekmektedir. Bunun haricinde gerekli harç ücretini yatırdığınız takdirde kayıt işlemini yapmış olacaksınız.

Sınavsız ikinci üniversite okumak, birçok kolaylığı birlikte getirmektedir. İlk olarak çift diplomaya sahip oluyorsunuz. Bunun iş hayatında birçok faydası bulunmaktadır. Bunun haricinde hobi olarak da merak ettiğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Örneğin Felsefe bölümü bunlardan birisidir. Bu şekilde birçok bölümü inceleyip size en uygun olanına kayıt olabilirsiniz.

Sınavsız İkinci Üniversite Hakkı Kimlere Tanınmıştır?

Sınavsız ikinci üniversite hakkı, lisans diploması olan kişilere tanınmıştır. Ya da hali hazırda lisans programlarından birine kayıt olmuş olmanız gerekmektedir. Aksi halde kayıt yaptırabilmeniz mümkün değildir. Yapılacak olan işlemler, üniversite kaydı ile aynıdır. Bu nedenle internet üzerinden de AÖF sitesine girerek kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun haricinde yapmanız gereken her şey aynıdır. Örneğin kayıt olurken fotoğrafınızın güncel olması gereklidir.

Harç ücretleri, normal AÖF bölümlerinden biraz daha fazla olsa da ideal seviyelerdedir. İlgili ücretler dönemlik ücretleri ifade eder. Bu nedenle harç ücretlerini dönemlik olarak yatırmanız gerekecektir. Harç ücretlerinizi yatırmadığınız takdirde kaydınız, belli süreler içerisinde silinecektir. 

Sınavsız ikinci üniversite diplomasının, normal lisans diplomalarından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bu nedenle ilgili bölümlerin gerek iş yaşamında, gerekse diğer alanlarda faydası yüksek düzeylerde olacaktır. Lisans bölümleri 8 yarı dönemden oluşmaktadır. Yani toplamda 4 yıl sürecek olan bu programlar, lisans mezunu olan kişilerle aynı hakları sağlamaktadır. Bu nedenle fayda bakımından aynıdır diyebiliriz.

Sınavsız İkinci Üniversite Harç Ücretleri Ne Kadar?

Sınavsız ikinci üniversite harç ücretleri, normal AÖF lisans bölümlerinden yüksektir. Ancak yine de sağladığı fayda bakımından uygundur diyebiliriz. Özellikle uzaktan okuma avantajları birebir yansıtabilmektedir. Hem çalışıp hem okumak isteyen bireylerin ihtiyaçlarına çözüm sunmaktadır. Bu sistem yardımıyla birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Seçeceğiniz bölümlerin açıklamalarına ve ders içeriklerine mutlaka bakınız. Böylelikle çok daha bilinçli tercihler yapabilirsiniz. Tercihinizin ilginize göre olması gerekmektedir. Bu nedenle tüm bölümler hakkında bilgi sahibi olunuz. Ders içerikleri de bu noktada çok önemlidir. Yapılacak olan ders seçimlerinden önce mutlaka araştırma yapınız. Harç ücretlerinizi aksatmadan yatırınız. Aksi halde kaydınız dondurulabilir ya da silinebilir. Doğal olarak geniş bilgi almak için mutlaka AÖF danışmanlık numaralarını aramanız gerekmektedir. Bu nedenle detaylı bir araştırma yapmanız yerinde olacaktır. 

Genel haliyle sınavsız ikinci üniversite bu şekildedir. Detaylı bilgi için mutlaka internetten araştırma yapınız. Yapacağınız araştırmalarda bölüm bazlı gidebilirsiniz. Sınavsız ikinci üniversite imkânlarından faydalanmak için AÖF internet sitesine bakabilir, kayıt işlemlerini başlatabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın