İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, belli kriterlere göre aralıklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Örneğin, uzmanlık kadrolarını içeren KPSS A grubu sınavları her sene yapılan sınavları kapsamaktadır. Ancak diğer uzman harici lisans bölümleri, ön lisans grubu ve orta öğretim grubu KPSS sınavları ise 2 senede bir yapılmaktadır. Yapılacak olan seneler ise ilgili yılın son rakamına göre belirlenir. Buna göre; son hanesi çift rakamlı senelerde ilgili gruplardaki sınavlar da yapılmaktadır. Örnek olarak 2016, 2018, 2020 gibi. 

KPSS, memuriyet isteyen herkesin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Bu nedenle, ilgili kişiler KPSS ne zaman yapılacak sorusunun yanıtını sıklıkla aramaktadır. Yapılacak olan sınav, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Müfredat ise direkt olarak ÖSYM tarafından belirlenmektedir. Sınav içeriği ise Türkçe, Matematik, Tarih, Vatandaşlık, Coğrafya gibi derslerden oluşmaktadır. Uzmanlık kadrolarını içeren A grubu sınavı ise, belirli puan türlerine göre bölümlere ayrılmıştır.

KPSS Hangi Bölümleri İçerir?

KPSS’de puan türleri çok önemlidir. Her seviyedeki derecenin bir genel nitelik kodu bir de bölüme özel olarak nitelik kodu bulunmaktadır. Örneğin 2001 Orta Öğretim mezunları için geçerli bir nitelik kodudur. Bunu sırasıyla ön lisans için 3001, lisans için 4001 nitelik kodları izlemektedir. Memuriyet kadroları açıldığında ilgili rehber kitapçıktan nitelik kodlarını görebilirsiniz. Burada örnek olarak verilen nitelik kodları, herkes için geçerli olduğundan dolayı, puanı yüksek kadrolara tekabül etmektedir.

Okunulan her bölümün ayrıca bir nitelik kodu bulunmaktadır. Burada da bazı kurumlar özellikli personel alımında bu kodlara ağırlık verebilmektedir. Nitelik kodlarını detaylı olarak incelemek için ÖSYM sitesinden geçmiş yılların tercih kitapçıklarına bakabilirsiniz.

KPSS A grubu kadroları ise uzmanlık kadroları olarak ifade edilmektedir. Uzmanlık kadrolarının ek başka dersleri bulunsa da detaylı bilgi ÖSYM sitesinde mevcuttur. İlgili incelemeleri buradan yapabilirsiniz.

KPSS İle Atanmak İçin Kaç Puan Gerekir?

KPSS ile atama puanları, her sene değişmektedir. Belli bir kıstas bulunmamaktadır. KPSS yerleştirme puanlarını bu yönden inceleyebilirsiniz. Yapılacak olan incelemelerde görülmektedir ki, KPSS atama puanları her geçen yıl, bir önceki yıla göre artış göstermektedir. Bunda hem milyonlarca kişinin sınava girmesi, hem de açılan kadro sayısının giderek azalması etkili olmaktadır. Bu nedenle eğer KPSS’ye girmeyi düşünüyorsanız, sıkı bir çalışma yapmanız gerekmektedir.

KPSS ile memurluk kadrolarına atanmak her ne kadar zor olsa da, imkansız değildir. Bunun için düzenli çalışma şarttır diyebiliriz. Düzenli çalışma sonrasında stres yönetimi ve sınav esnasında sakin olabilmek de çok önemlidir. Bu nedenle ilgili unsurların tamamını sağlamanız gerekmektedir. Bunları yaptığınız takdirde sınavı kazanmamanız için hiçbir sebep kalmamaktadır. Her sınavda olduğu gibi matematik, bu sınavın kilit noktasıdır diyebiliriz. Matematik ve diğer sözel derslere ağırlık vererek ilgili sınavın üstesinden gelebilirsiniz.

Bir yorum

  1. Kpss Kaç Yılda Bir Yapılır - Bilgi Web Kpss Kaç Yılda Bir Yapılır - Bilgi Web Ocak 21, 2023

    […] 10. KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? – Eğitim Yönetim […]

Bir yanıt yazın