İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaz Okulu Nedir?

Yaz okulu, üniversitelerde ek ders kredisi alma imkânı sağlayan ve yaz tatilinde yapılan derslerdir. Yaz okulu nedir sorusu öğrenciler tarafından merak edilse de genel olarak bu şekilde ifade edilebilmektedir. Yoğun olarak verilen eğitimin, normal örgün eğitim ile hiçbir farkı bulunmamaktadır. Yaz okulunda da aynı bir dönemde olduğu gibi vize ve final sınavları bulunmaktadır. Bu sınavlarda başarılı olanlar, o ders kredisi kadar başarılı sayılmış ve genel akademik not ortalamasını etkilemiş olmaktadır.

Yaz okulu pek çok kişiye kalmış olduğu dersleri tekrar alma imkânı sunmaktadır. Bu da o dersi geçme fırsatı olarak ifade edilebilmektedir. Ancak bir kesim öğrenci için yaz okulu, erken mezun olma anlamına gelebilecektir. Üniversitenin uygulamasına göre bir üst sınıftan ders alarak son dönemde az ders bırakan kişiler, son dönemdeki kalan derslerini yaz okulu ile alarak bir dönem erken mezun olabilmektedir. Bu da birçok fırsatı sunacaktır. 

Yaz Okulu ile Erken Mezun Olunabilir Mi?

Erken mezun olmak, yaz okulu ile mümkündür. Ayrıca belli bir başarı oranının üzerine çıktığınızda bir üst sınıftan da ders alabilirsiniz. Böylece erken mezun olma şansınızı daha da arttırmış olacaksınız. Öte yandan yaz okulu, öğrencilere başarısız olduğu dersleri geçme fırsatı da vermektedir. Bu nedenle yaz okulunun birçok avantajı vardır diyebiliriz. İlgili uygulama, hemen her üniversitede yapılmamaktadır.

Yaz okulu uygulaması eğer okuduğunuz okulda yoksa, belli şartları sağlamanız halinde yakın şehirlerdeki bir üniversiteden de yaz okulu uygulamasına kayıt yapabilirsiniz. İlgili şartlarda temel olan ders içeriğinin – müfredatın denk olmasıdır.

Yaz Okulunun Sağladığı Avantajlar Nelerdir? 

Yaz okulunun pek çok avantajı bulunmaktadır. Kalmış olduğunuz derslerden geçme fırsatı ya da üniversiteyi bir dönem erken bitirme imkânı sağlanmaktadır. Bu nedenle yaz okulunun her halükârda avantajı bulunmaktadır. Ancak yaz okulu, ücretli bir uygulamadır. Dolayısıyla harç ücretinin yatırılması gerekmektedir. Diğer şartlar için üniversitenizin yaz okulu uygulama yönetmeliğine bakabilirsiniz. Ayrıca üniversitenizde bu uygulama yoksa, yakın şehirlerdeki üniversitelerden yaz okulu uygulaması olan yerleri de tercih edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın