İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KPSS Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

KPSS başvurusu nasıl yapılır sorusu, memuriyet heyecanı yaşayan herkesin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Dolayısıyla ilgili sınava nasıl ve nereden başvuru yapılacağı konusu önem kazanmaktadır. KPSS başvuruları ilk kez yapılacaksa, ÖSYM tarafından belirlenen sınav başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir. Bundan sonraki KPSS başvuruları kendiniz tarafından yapılabilmektedir. Ancak ilk olarak sınav başvuru merkezlerine gitmeniz gerekmektedir. Sonraki aşamalarda ilgili görevliler size yardımcı olacaktır. 

KPSS sınavının belli bir başvuru ücreti bulunmaktadır. Bu ücret her sene değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ilgili sınavın başvuru ücretini de yatırmanız gerekmektedir. Ancak bu haliyle sınava girebilmektedir. Söz konusu ücret, geliri kısıtla olan kişiler için yüksek gelebilecektir. Bu nedenle ilgili şartları mutlaka takip ediniz.

KPSS’ye Başvururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

KPSS’ye başvuru yaparken başvurunuz esnasında girilen bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu nedenle mutlaka ilgili bilgileri kontrol ediniz. Kontrol etmeden kayıt olmanız halinden değişiklik, farklı bir süreci gerektirecektir. Bu nedenle özellikle sınava az bir zaman kala başvuru yapıyorsanız, mutlaka bu durumları da göze almanız gerekmektedir. Yapacağınız işlemlerde buna dikkat ediniz.

Dikkat edeceğiniz bir diğer konu ise fotoğrafınızın güncel olmasıdır. ÖSYM tarafından son 6 aylık güncel fotoğraf istenmektedir. Sınav esnasında da fotoğraftaki gibi görünmeniz önemlidir. Bu nedenle güncel fotoğraf istenmektedir. Örneğin bir erkeğin fotoğrafında sakalsız olması ve sınava sakal ile gitmesi, görüntü farklılığından sıkıntı çıkarabilecektir. Yine de ilgili görevliler, daha doğru bilgiler verebilecektir. 

KPSS Başvuru Şartları Nelerdir?

KPSS başvuru şartları arasında öncelikle ücreti yatırmak vardır. Bunun haricinde hangi KPSS türüne hazırlanıyorsanız ona özgü şartları da taşımanız gerekmektedir. Örneğin lisans mezunu iken ön lisans KPSS sınavına başvuramazsınız. Lise KPSS girebilmeniz için, lise mezuniyeti ya da atama yapılacak dönemde lise mezunu olmanız gerekmektedir. Aynı durum lisans için de geçerlidir. Daha geniş bilgi için mutlaka ÖSYM sitesini incelemeniz gerekir. KPSS başvuru kitapçıklarında her bilgi yer aldığından dolayı size en doğru bilgi oradan gelecektir. Bunun haricinde ÖSYM telefonlarından ulaşabilir ya da e-mail atabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın