İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dune Kitap Serisi Ne Anlatıyor?

Kitap severlerin oldukça büyük bir heyecan duyduğu serilerden olan Dune kitap serisi, bilimkurguyu en başarılı şekilde işleyen kitaplar arasında yerini almıştır. Özellikle serileri seven kitap severler için de her bir kitapta farklı maceralar okurları beklemektedir. En görkemli, en iyi bilimkurgu serilerinden olan Dune kitap serisi, bir çöl gezegeninde geçmektedir. Arrakis adıyla anılan bu çöl gezegeninde, makineleşen insanlığın ele alındığı bir gelecekten bahsedilir. Serinin 5 kitabı, okunma sırasına göre okuyucuyu bu andan alarak, farklı yolculuklara çıkarmaktadır.

Dune Kitap Serisi Okunma Sırası Nedir?

Serinin kitapları, okunma sırası gözetildiğinde çok daha etkin bir deneyim sunmaktadır. Bu nedenle en çok aranan Dune kitap serisinin okunma sırası ve serinin diğer kitapları, şu şekildedir:

  • Dune
  • Dune Mesihi
  • Dune Çocukları
  • Dune Tanrı İmparatoru
  • Dune Sapkınları

Dune Serisi Kitapları Detayları Nelerdir?

Dune: paul atreides’in yolculuğunda politikadan teknolojiye kadar her şeyin harmanlandığı bir macera, serinin ilk kitabında okuyucular ile buluşuyor.

Dune mesihi: serinin ikinci kitabında paul muad’dib, fremenlerin başına geçer ve macera da bu şekilde başlar. Arrakis’in kontrolünün elinde olması ve kainatın hükümdarı olması sebebi ile paul, kendi ütopyasını kurma kararı alır. Bunun sonucunda ise bazı tehlikeler, gezegende ortaya çıkmaya başlar. Serinin bu kitabı, paul’un bu geleceği değiştirme arzusunu başarıp başaramayacağını okuyucuya deneyimleme şansı verir.

Dune çocukları: serinin bu kitabında genel bir anlatım yapmak gerekir ise din ve otoriter güç arasındaki çizginin üzerinde durulmaktadır. Çöl gezegenindeki yapısal değişiklikler, köklü geleneklerden uzaklaşmaya yöneltmiştir. İmparatorluğun yitirilmemesi için verilen mücadelenin anlatıldığı serinin üçüncü kitabı da okuyucuyu şaşırtan birçok detay ve macera sunuyor.

Dune tanrı imparatoru: evrensel kavramların belki de en net şekilde hayat bulduğu serinin dördüncü kitabında, insanın evriminden gücün her şekli ve sonuçları gözler önüne serilmektedir.

Dune sapkınları: yaklaşık üç bin beş yüz yıllık bir hükümdarlığın bitişi, ne zaman sorgulanır? Sorusunun cevabını vermektedir. Serinin bu son kitabı, soruyu bin beş yüz yıl olarak cevaplar. Tekrar çölleşen arrakis ve kayıp gidecekken bir kehanetin gerçeğe dönüşmesini konu alır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın