İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Genel Kültür İçin Hangi Kitaplar Okunmalı?

Genel kültürün arttırılması için kitap okumak, gerçekten de faydalı bir çözümdür. Ancak genel kültürün belirli bir seviyesi olmadığı için sadece genel kültürü arttırmak adına kitap okumak doğru olmayacaktır. Bu nedenle kitap okumak, başlı başına entelektüel bir çalışma iken, aynı zamanda bir şeyler yazmak, bu yönde çaba sarf etmek de size katkı sağlayacaktır.

Okunacak kitapların seçimi çok önemlidir. Özellikle bu noktada “Hasan Ali Yücel klasikleri” kitaplarına parantez açmak gerekir. Dünya klasik edebiyatının seçme eserleri, bu isim altında toplanmıştır. Bu nedenle ilgili kitaplar arasında tarzınıza uygun olan kitapları seçebilir ve okuyabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki genel kültürün arttırılması sadece kitap okuyarak değil, kitap okumanın yanı sıra çeşitli kültürel aktivitelerle de olmaktadır. Bu nedenle sadece kitap okumak ile yetinmeyiniz.

Genel Kültür Düzeyi Nasıl Arttırılır?

Genel kültür, pek çok karma konu arasında bilgi sahibi olmak, üzerine konuşabilecek kadar yeteri düzeydeki bilgiye sahip olmak şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu nedenle birçok kişi genel kültür düzeyinin yüksek olmasını ister. Bunun bilincinde olarak ilk yöneleceği eylem elbette kitap okumak olacaktır. Kitap seçimi noktasında oldukça seçici olmanız gerekmektedir. Çünkü piyasada birçok boş içerikli kitaplar da yer almaktadır. 

Genel kültür düzeyini arttırmak her bulduğunu okumak ile gerçekleştirilecek bir eylem değildir. Yalnızca edinilmiş bilgi ile genel kültür arttırılabilecektir. Bir diğer ifade ile bilgiye ulaşmak için seçici olup çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Edinilecek bilgi noktasında da gerekirse seçici olmaktan çekinmeyiniz.

Genel Kültürümüzü Arttırmak İçin Okunacak Kitaplar Hangileridir?

Genel kültürün arttırılması için bilgi veren kitapları okuyabileceğiniz gibi edebi metinleri de okuyabilirsiniz. Bu noktada edebi metinlerin (şiir, roman, deneme vb.) genel kültürünüze katkısı çok olacaktır. Önemli olan genel kültür niteliğindeki eserleri okumanız olacaktır. Ayrıca gazete okumak da sizlere yüksek katkılar sağlayacaktır. Gerçekten de gazeteler, hemen her türlü bilginin ve haberin yer aldığı ender metin topluluklarından birisidir.

Kitap okumak, birçok faydası olduğu gibi sizlere ek olarak okuduğunuzu daha iyi anlama becerisi (kelime haznesinin gelişmesi) kazandıracaktır. Bu sayede yazma beceriniz de daha iyi noktalara gelebilecektir. Ayrıca yazma becerisini edinmenizin vücudunuz ve beyniniz açısından birçok faydası da bulunmaktadır.

Genel Kültürümü Nasıl Arttırabilirim?

Genel kültürünüzü arttırmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken içerik tüketmek olacaktır. İçerik adına ne buluyorsanız okuyun, izleyin, dinleyin demek yerine, bütün bu duyu organlarını aktif bir şekilde kullanırken mutlaka seçici olun. Seçici olmanız, size bir tarz kazandıracak ve genel kültür seviyenizde mutlak artışlar yaratacaktır. Bu nedenle ilgili eylemler sonucunda genel kültür seviyenizde artış meydana gelecektir. Ancak genel kültür, sonu olmayan bir yapıdır. Yani bu yola girdiğinizde, bitiş çizgisine ulaşamayacaksınız. Edinilmesi gereken daha birçok bilgi bulunmaktadır. Genel kültür seviyeniz bu mantık çerçevesinde artacaktır. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın