İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Work And Travel Nedir?

Work and travel nedir sorusu, konuya ilgili olan birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Work and travel, Amerika hükümetinin kontrolünde gerçekleşen, değişik dünya ülkelerinden gelen öğrencilerin (üniversite), yaz tatili süresince Amerika’da çalışarak İngilizce dilini geliştirmelerine yardımcı olan bir programdır. Aynı zamanda dünya ve farklı kültürler bu şekilde tanınmış olacaktır. Dolaysıyla Work and travel programına, kültürel öğrenci değişim programı adını da verebiliriz.

Work and travel programı sayesinde Amerika’da turist olarak değil, Amerika’lı biri gibi yaşamanız sağlanabilecektir. Aynı zamanda seyahat harcamalarınız bu program tarafından karşılanır. Ayrıca bir miktar para ile de dönebilirsiniz. Doğru kullanıldığı ve anlaşıldığı takdirde Work and travel programı, eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Hemen her üniversitelinin hayatında en az bir kere yaşaması gereken deneyimler arasında bu program da yer almaktadır.

Work And Travel Programı Avantajları Nelerdir?

Work and travel nedir sorusuna yanıt verdikten sonra ilgili programın avantajlarından ve neden tercih edilmesi gerektiğinden bahsetmekte fayda bulunmaktadır. Work and travel, Amerika’da bulunacağınız 4 ay süresince İngilizcenizi geliştirmenize ve günlük yaşam diline alışmanıza olanak sağlar. Bu da dil öğrenmede önemli bir aşama olan pratik yapma imkânını size sağlar. Ayrıca İngilizce bilmenin getireceği faydalara da bu program sayesinde hâkim olabilirsiniz. İngilizce anlamında tamamen kendinize güveniniz gelecektir.

İleriye dönük bir şekilde kariyeriniz açısından iyi bir birikim yapabilirsiniz. Maddi manevi her türlü faydayı sağlayacak olan bu program, rakiplerinizden pozitif olarak ayrışmanızı sağlayacaktır. Yurt dışında iş tecrübesi elde etmek, kariyeriniz açısından müthiş olanaklar sağlar. CV’nizin daha uygun olması açısından bu çok önemlidir. Birçok üniversite mezununun deneyim sıkıntısı yaşadığını düşünecek olursak, yurt dışı çalışma deneyimi, sizi epey öne çıkaracaktır.

Kültürel değişim programı tanımıyla anlatılan Work and travel programı, başka kişilerle de tanışma fırsatı sağlar. Böylece, hayatınızın her alanına etki edebilecek kişileri tanıyabilir, onlarla iletişime geçebilir ve ayrıca iş hayatı ve yaşamınız için önemli bilgiler elde edebilirsiniz. Böylece kariyer ve yaşam anlamında olgunlaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Yurt dışında çalışma fırsatı bulmak size bu gibi avantajlar sağlayacaktır.

Work And Travel Şartları Nelerdir?

Work and travel programına belli kişiler katılabilir. Ayrıca bu kişiler, bazı şartları da taşımak zorundadır. Work and travel programına katılma hakkı bulunan kişiler aşağıdaki gibidir;

  • Devam zorunluluğu bulunan lisans öğrencileri (4 yıllık) ve üniversitede hazırlık sınıfında bulunan öğrenciler,
  • Yüksek lisans öğrencisi, hazırlık ya da 1. sınıf öğrencileri.

Yukarıdaki kişilerin aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler, Work and travel programına başvurabilecektir;

  • Genel not ortalaması ve gerçekleşen son dönem not ortalaması geçer not ya da üzerinde olması gerekir. Örneğin 4’lü sisteme göre en az 2.00 not, 100’lü sisteme göre en az 60)
  • En düşük orta seviye derecesinde İngilizce bilmek,
  • Programı başarıyla tamamlama açısından yeterli motivasyona ve olgunluğa sahip olmak,
  • 18 ile 26 yaş aralığında bulunmak.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler ilgili programa başvurabilir ve ilgili avantajlara sahip olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın