İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TOEFL Nedir?

Yurt dışında çalışma ya da okuma hayali olan hemen herkes, gereken detayları araştırmaktadır. Her ülke ve gidiş amacına göre gerekli şartlar değişebilmektedir. Bu şartlar arasında en çok karşılaşılan TOEFL da merak edilenlerin başında gelir. TOEFL nedir? Sorusu, bu noktada önem kazanır. Detaylar için ilgili başlıklar ve önemli noktalara yazımızda erişebilirsiniz.

TOEFL, yabancı dil sınavı olarak açıklanabilmektedir. Diğer bir deyiş ile İngilizcenin hakimiyetini ölçen ve geniş bir geçerliliği olan testtir. ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın en iyi üniversiteleri de dahil olmak üzere yüz otuz ülkede yedi binden fazla kolej ve üniversite bu sınav sonuçlarını istemektedir.

Nerede yapmaya karar verirseniz verin, ülke dışı planlarınız var ise dile hakim olmanız önemlidir. Yabancı bir koleje, üniversiteye veya yüksek lisans eğitimine başvururken, giriş sınavları sırasında bilginizi ve İngilizce iletişim kurma yeteneğinizi göstermeniz gerekecektir.

TOEFL sınavı, öğrencilerin ders çalışırken ve günlük yaşamda düşüncelerini İngilizce olarak özgürce ifade edebildiklerini kanıtlamalarını sağlar. Testte kullanılan dil, derslerde ve seminerlerde kullanılan modern İngilizcedir. Aynı dil öğretmenleri, öğrencilerle dersin pratik ve teorik sorunlarını tartışırken ifade ederler.

TOEFL Sınavı Nasıl Yapılır?

TOEFL İBT sınavı, sınava giren kişinin İngilizce’yi üniversite düzeyinde kullanma ve anlama becerisini ölçer. Dünya çapında 35 milyondan fazla insan, İngilizce dil yeterliliğini göstermek için TOEFL sınavına girmiştir. Test, akademik bağlamda dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini değerlendirir. TOEFL İBT, artık test merkezlerinde ve Home Edition ve Paper Edition aracılığıyla sunulmaktadır. Bu, öğrencilerin artık TOEFL İBT’ye 3 uygun şekilde girebilecekleri anlamına gelir:

Bilgisayarda, bir test merkezinde

Bilgisayarda, evde

Kağıt üzerinde, bir test merkezinde

Genel olarak sınav, çevrimiçi şekilde yapılmaktadır.

150’den fazla ülkede 10.000’den fazla üniversite ve diğer kurumlar tarafından kabul edilen TOEFL iBT sınavı, birçok avantaja sahiptir. Sınav; okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinizin sizi akademik görevleri yerine getirmeye ne kadar iyi hazırladığını değerlendirir.

Diğer İngilizce dil sınavlarıyla karşılaştırıldığında, TOEFL sınavı, öne çıkmanıza yardımcı olacak bir dizi avantaj sunar. Yalnızca bu İngilizce değerlendirmesi sizi üniversitelerin İngilizce dil gereksinimlerine hazırlar. Ve üniversitenize TOEFL sınavına girmemiş öğrencilerden daha iyi hazırlanmış olarak gitmenize yardımcı olur. Test süreci, şu şekildedir:

 • TOEFL İBT Okuma bölümü

Okuma bölümü 54 ile 72 dakika arasında sürmektedir. Akademik metinlerden 3 veya 4 bölüm okumanız ve her bölüm için 10 soruyu yanıtlamanız istenecektir.

 • TOEFL İBT Dinleme bölümü

Dinleme bölümü 41 ile 57 dakika arasında sürmektedir. Dersleri, sınıf tartışmalarını ve sohbeti dinlemeniz ve soruları yanıtlamanız istenecektir.

Mola: 10 dakika

 • TOEFL İBT Konuşma bölümü

Konuşma bölümü 17 dakika sürer. Bilinen bir konu hakkında fikir belirtmeniz ve okuma ve dinleme görevlerine sözlü yanıtlar vermeniz istenecektir.

 • TOEFL İBT Yazma bölümü

Yazma bölümü 50 dakika sürer. Sizden okuma ve dinleme görevlerine dayalı bir kompozisyon yazmanız ve düşüncenizi yazılı olarak desteklemeniz istenecektir.

TOEFL Sınavına Kimler Başvurabilir?

Ortalama İngilizce dil becerisi seviyesi, Orta ila İleri arasındadır. Sınava başvurabilecek olanlar aşağıda belirtilmiştir. Ayrıca, dil becerisi seviyeleri şunları sağlar:

 • Yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrenciler
 • Kabulleri belirlemek için İngilizce öğrenme programları
 • Burs ve sertifika almaya hak kazanan adaylar
 • İngilizce öğrenenler ilerlemelerini takip etmek için
 • Öğrenciler ve işçiler gibi vize başvurusunda bulunacaklar

TOEFL İBT sınavı İngilizce olarak verilir ve dijital olarak uygulanır. Değerlendirme 4 bölüme ayrılmıştır. Test sırasında, aşağıdakiler gibi dil becerilerini birleştiren görevleri gerçekleştirmeniz istenecektir:

 • Okuyun, dinleyin ve ardından bir soruyu sözlü olarak yanıtlayın
 • Dinleyin ve ardından bir soruyu sözlü olarak yanıtlayın
 • Bir soruyu okuyun, dinleyin ve yanıt yazın

Yorumlar kapatıldı.