İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İELTS Nedir?

Ielts nedir sorusu, akademik deneyime sahip olmak isteyenler için önemli cevaplar içermektedir. Bu anlamda IELTS, dünya çapında önemli bir sınav diyebiliriz. Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi olan IELTS, küresel göç ve yüksek öğrenim için dünyada en tanınır olan İngilizce dil yeterlilik testidir. IELTS nedir sorusu sonrasında, neden önemli olduğu da merak edilenler arasındadır.

IELTS neden önemlidir?

Dünya çapında 11.000’den fazla kuruluş IELTS’e güvenmektedir. Bundan dolayı sınava girdiğiniz takdirde, dünyanın dört bir yanında eğitim kurumları, işverenler ve meslek kuruluşları tarafından tanındığına dair bilgi sahibi olursunuz.

Ielts Sınavı Nasıl Yapılır?

30 yıl öncesinde dört aşama İngilizce sınavının öncüleri arasında yer alan IELTS, bugün İngilizce dil sınavı yeterlilik için hala standartları belirlemektedir. Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Birleşik Krallık hükümetleri, göçmenlik başvurularının işlenmesi için IELTS sınavını kullanmaktadır.

IELTS nasıl yapılır?

IELTS sınavı, dünyanın sayılı dil değerlendirme uzmanları tarafından geliştirilmiştir. Ve yeni işinizde ya da yurtdışında öğrenim görmeniz için gereken tüm İngilizce becerilerini test etmektedir.

Aşağıdaki unsurlara göre değerlendirme yapmaktadır:

  • Dinleme
  • Okuma
  • Yazma
  • Konuşma

IELTS adı verilen sınav, açıklandığı şekilde dört aşamadan oluşmaktadır.

  • Dinleme: süre 30 Dakika
  • Okuma: süre 60 Dakika
  • Yazma: süre 60 Dakika
  • Konuşma: süre ise 11-14 Dakika şeklinde sürelere sahiptir.

Toplam sınav süresi ise 2 saat 45 dakika olmaktadır. Okuma, Dinleme ve Yazma aşamaları tek oturumda gerçekleşmektedir. Konuşma aşaması ise, başvuru sırasında seçilecek tarihte gerçekleştirilmektedir.

IELTS Doğru Test Nasıl Seçilmelidir?

Mevcut olan iki farklı IELTS sınavı vardır. Bunlardan biri IELTS Academic, diğeri ise IELTS General Training olarak adlandırılmaktadır. Seçtiğiniz test, tamamen amacınıza uygun ve yapmak istediğinize dayalı olmalıdır.

IELTS Academic; İngilizce dil yeterliliğin akademik bir ortam için uygun olup olmadığını ölçen sınavdır. Akademik dilin özelliklerini yansıtır. Ve eğitime ya da çalışmaya başlamak için hazır olup olmadığınızı değerlendirir.

IELTS General Training; İngilizce dil yeterliliğini pratik ve günlük bir bağlamda ölçer. Görev ve testler hem işyeri hem de sosyal durumları yansıtır.

Birleşik Krallık’ta çalışmak, yaşamak veya okumak için bir Birleşik Krallık vize başvurusunu desteklemek adına IELTS sınavına girebilirsiniz. Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik veya Genel Eğitim için IELTS veya Yaşam Becerileri için IELTS sınavına girmeniz gerekebilmektedir.

Yorumlar kapatıldı.