İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’deki En İyi Üniversiteler Hangileri?

Türkiye’deki en iyi üniversiteler hangileri sorusu öğrenciler tarafından sınav zamanları sıklıkla araştırılmaktadır. ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, TOBB, İTÜ gibi üniversiteler, Türkiye’de ön plana çıkan üniversitelerdir. Bu üniversitelerden bazıları dünyadaki ilk 500 üniversite arasında yer almaktadır. Bu nedenle en köklü üniversiteler arasında da yer almaktadır.

İlgili üniversitelere kayıt olabilmek için oldukça yüksek puanlar almak gerekmektedir. Bu nedenle sıkı bir çalışma ile bu üniversiteleri kazanmak zor olmayacaktır. Stres faktörünü de etkisiz hale getirmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde yüksek puanlar alarak ilgili üniversiteleri kazanabilirsiniz.

Ders çalışma programını buna göre düzenleyerek ilgili unsurlara sahip olabilirsiniz. Her şey ders çalışmak olmasa da özellikle Matematik temelinizin iyi olması gerekmektedir. Bu da sınav sonucunuzu etkileyecek faktörlerden birisi olacaktır.

Türkiye’deki En İyi ve Köklü Üniversiteler Hangileridir?

Türkiye’de yer alan köklü üniversitelerden başlıca olanı İstanbul Üniversitesidir. Kuruluş tarihi 1453’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Bu nedenle ilgili üniversite, Türkiye’de en köklü üniversite olarak yer almaktadır. Ayrıca yukarıda sayılan üniversiteler de köklü üniversiteler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu okullardan herhangi bir bölümü kazanmak için puanınızın yüksek olması gerekmektedir. 

Yüksek puan alabilmek adına mutlaka sıkı bir ders çalışmanız gerekmektedir. Gerekirse ek ders almaktan korkmayın. Düzenli ve programlı çalışmanız halinde ilgili üniversitelerden istediğiniz bölümü kazanmak hiç de zor olmayacaktır. Böylelikle çok daha kolay bir şekilde bu bölümleri kazanabilirsiniz.

tıp bölümü

Türkiye’de Puanı Yüksek Bölümler Hangileri?

Puanı yüksek bölümlerden ilki tıp olmaktadır. Ayrıca hukuk ve mühendislik bölümlerinin puanı da yüksektir. İlgili bölümler arasında mühendislik ve tıp için sayısal, hukuk fakülteleri için eşit ağırlık puan türlerinden yerleşiminiz yapılacaktır. Bu nedenle lise döneminde hangi alanı seçeceğinize mutlaka iyi karar vermelisiniz. Bu sayede çok doğru tercihler yapabilirsiniz.

ODTÜ, puanı yüksek olan bölümlere sahip bir üniversitedir. İlgili üniversite mühendislik alanında ön plana çıkmaktadır. Hacettepe Üniversitesi tıp alanında ön plana çıkmaktadır. Siyasal Bilgiler Fakültesini tercih edecekseniz Ankara Üniversitesi önceliğiniz olabilir.

Özetle ilgili köklü ve en iyi üniversitelere kayıt olabilmeniz için yüksek puanlar almanız gerekmektedir. Sınav stresi faktörünün yok sayıldığı durumda verimli ve çokça ders çalışarak ilgili bölümleri kazanabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın