İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek lisans nedir sorusu, akademik kariyer yapmak isteyen ya da sadece öğrenim görmek isteyen lisans mezunları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Yüksek lisans, master olarak İngilizce biçimde ifade edilebilmektedir. Lisans öğrenimine dayanmaktadır. Eğitim öğretim ve araştırma ifadelerini içeren, bu sonuçları ortaya koymayı amaçlayan yüksek lisans, belli şartları taşıyan herkes tarafından yapılabilir. Yüksek lisans eğitiminde, genel olarak kişinin belli bir alanda uzmanlaşması ve bunu bir tez ile ispatlaması beklenmektedir. Yüksek lisans eğitimi sırasında genel araştırma tekniklerine hâkim olunur. Araştırmalar belli prensiplere göre yapılmaktadır.

Yüksek lisans, kariyer açısından çok önemlidir. Fakat akademik kariyer için olmazsa olmaz şartlar arasındadır. Doktora öğrencisi olmak için yüksek lisansı başarıyla tamamlamak gerekmektedir. Dolayısıyla yüksek lisans, daha ilerisi için bir basamak olarak görülebilmektedir. Yüksek lisans, özel sektörde de yükselmek açısından önemlidir.

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmek için lisans diploması istenmektedir. Bir başka deyişle, lisans mezunu olmadan yüksek lisans programına başvurulamamaktadır. ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmakta olan ALES sınavından da başvurulan programın puan türünde 55 puandan az olmamak şartıyla, senato tarafından belirlenen ALES standart puanına sahip olunması gerekmektedir. Yüksek lisans programlarının öğrenci kabulü, ALES puanından başka lisans not ortalaması ve mülakat sonucu ile de değerlendirilebilmektedir. Bu değerlendirmeyle ilgili başvuru, adayların sağlaması gereken belgeler ve yabancı dil bilgisinin ne düzeyde gerektiği, senato tarafından düzenlenmekte olan yönetmeliklerle belirlenmektedir.

ALES, bütün yüksek lisans programlarında aranmaktadır. Ancak Güzel Sanat Fakülteleri ve konservatuvar programlarına öğrenci kabulünde ALES şartı aranmamaktadır. Bazı programlarda sadece ALES puan türü de yeterli olmaktadır.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek lisans programları tezli ve tezsiz yüksek lisans şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Tezsiz yüksek lisans adından da anlaşılacağı üzere program bitiminde herhangi bir tez hazırlama zorunluluğu bulunmayan bir programdır. Tezsiz yüksek lisans, genelde tez çok zorlayıcı bir şey olarak görüldüğü için kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Tezli yüksek lisans ise program bitiminde bir tez yazmanın zorunlu olduğunu ifade etmektedir. Bu program türü, tezsiz yüksek lisansa göre daha prestijli olmaktadır. Çünkü tez yazmak, yüksek lisansın amaçlarından bir tanesidir ve bilimsel anlamda birçok şey katmaktadır.

Geneli itibariyle yüksek lisans programlarında araştırma teknikleri öğrenilmektedir. Bunun yanın sıra seçilen uzmanlaşma alanıyla ilgili dersler de görülmektedir. Yüksek lisans aynı zamanda doktora için de gereken, özetle akademik kariyerin olmazsa olmazlarındandır. Yüksek lisans örgün öğretimle sağlanır ve derslerde başarılı olmanız gerekmektedir. Bu sayede çok daha başarılı bir kariyer başlangıcı yapabilirsiniz. Tez yazım aşamasında gerekli bütün dersler verilse de küçük araştırmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz. Böylelikle tez yazacağınız zaman hiç zorlanmazsınız. Yüksek lisans programı, mümkünse tezli bir şekilde yapılmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın