İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği, 1980’li yılların sonunda oluşturulan, zaman yönetim sistemi olarak ifade edilen bir tekniktir. Francesco Cirillo tarafından oluşturulan teknikte, iş geleneksel bir şekilde 25 dakika uzunluğunda kısa molalarla ayrılmaktadır. Bunu başarabilmek adına da zamanlayıcı kullanılmaktadır. Pomodoro, İtalyanca’da domates anlamına gelmektedir. Francesco Cirillo’nun domates şeklinde zamanlayıcısının olması nedeniyle bu tekniğin adı Pomodoro olmuştur. Pomodoro tekniği nedir ve nasıl uygulanır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

  • Yapılacaklar listesine sahip olarak alarm saatiyle birlikte gereken her şey hazır olacaktır.
  • Saati 25 dakikaya kurarak bu süre boyunca tek bir işe odaklanabilirsiniz. Böylelikle odaklanma sonucunda yapılacak işlere adım atmış olacaksınız.
  • Seans bittiğinde ise bir pomodoroyu işaretleyerek yapılan işi kaydetmeniz gerekmektedir. 
  • Bu süre sonunda 5 dakikalık bir ara vermek yeterli olacaktır.
  • Bu döngüyü dört Pomodoro şeklinde uygulayabilirsiniz ve sonrasında 30 dakika gibi uzun bir mola verebilirsiniz.

Pomodoro Tekniğini Kim Bulmuştur?

Pomodoro tekniğini, Francesco Cirillo bulmuştur. Geleneksel olarak işler; belirli süreler içerisinde molalar verilerek yapılır. Bu sayede verim artar. Pomodoro ismi ise belirtilen 25 dakikalık süreyi tutturabilmek adına Francesco’nun domates şeklindeki alarmlı saatinden gelmektedir. Pomodoro, İtalyanca’da domates anlamına gelir. Bu nedenle uygulanan bu tekniğe Pomodoro Tekniği adı verilmiştir.

Pomodoro Tekniği Ne Zaman Bulunmuştur?

Pomodoro tekniği, 1980’li yılların sonlarında ortaya atılmıştır. Zaman yönetimi, işletmelerin gelişmesiyle ve buna bağlı olarak verimli çalışmanın önem kazanmasıyla daha da ağırlıklı olarak araştırılan konular arasına girmiştir. Bu nedenle Pomodoro tekniği gibi teknikler ortaya çıkmıştır. İlgili tekniklerin etki düzeyinde olumlu gözlemler sağlanmıştır. Bu nedenle günümüzde de hala kullanılan teknikler arasında yer almaktadır.

Pomodoro tekniği sayesinde verim artışıyla ilgili somur veriler vardır. Gerçekten de bu teknikleri uygulayan kişiler incelendiğinde durumun bu yönde olduğu gözlemlenmiştir. Bunun haricinde ders çalışma sırasında da ilgili yöntemleri ya da teknikleri kullanabilirsiniz. Pomodoro tekniği, bu teknikler arasındadır ve kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Pomodoro Tekniğini Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlgili tekniği uygularken bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Çalışma sırasında dikkatinizi dağıtacak hiçbir unsur olmamalıdır. Telefon, müzik vb. etkilerden uzak bir şekilde, tamamen işinize odaklı bir şekilde belirtilen süreleri geçirebilirsiniz.
  • Mola verildiğinde iş ile tüm alakanızı kesmelisiniz. Müzik dinlemek, okumak, sohbet etmek sizin için etkili bir çözüm olacaktır.
  • Pomodoro tekniğinde belirtilen kuralların dışına çıkmamalısınız. Bu anlamda pomodoronun bölünmesine asla izin vermeyin. Eğer bölünmesine engel olamıyorsanız bu süreyi ve detayı not edebilirsiniz.
  • Haftanın sonuna geldiğinizde tüm pomodorolarınızı inceleyiniz.

Yukarıdaki unsurlara dikkat etmeniz halinde Pomodoro tekniğinden daha fazla verim alabilirsiniz. Bu haliyle rastgele bir kullanım benimsemek yerine, kontrollü giderek çok daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Bu sayede verim düzeyi de artacaktır.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın