İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar Hangileridir?

Karşılıksız burs veren kurumlar, herhangi bir geri ödeme ile karşılaşmadan burs almak isteyen öğrenciler açısından çok önemlidir. Düşük gelirli kişilere ve belirli şartları sağlayan öğrencilere sunulan bu haklar, ilgili şartların geçerliliği devam ettiği müddetçe sürecektir. Bu nedenle burs şartları gibi konular da önem arz etmektedir. Aşağıdaki listede yer alan kurumlar, karşılıksız ve geri ödemesiz bir şekilde şartları sağlayan öğrencilere burs vermektedir. 

 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Türkiye Diyanet Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • İstanbul Ticaret Odası
 • Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Okutma Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • TÜBİTAK
 • MEB
 • Vehbi Koç Vakfı
 • 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Yukarıdaki burs veren kurumların burs şartları arasında ortak unsurlar olabileceği gibi, kurumların kendine has şartları da olabilecektir. Ortak şartlar arasında T.C. vatandaşı olmak, başka bir kurumdan burs almamak gibi şartlar bulunmaktadır. Şartları sağlayıp sağlamadığınızı bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Karşılıksız Burs Hangi Durumlarda Verilir?

Karşılıksız burs, genel olarak geliri düşük olan öğrencilere verilirken, diğer şartların da sağlanması çok önemlidir. Örneğin; bir kurumdan karşılıksız burs aldığınız takdirde başka bir kurumdan burs almanız zorlaşacak ya da imkânsızlaşacaktır. Bu nedenle karşılıksız burs veren kurumların şartlarını iyi incelemeniz gerekmektedir. Kendinize en uygun ve yakın gördüğünüz seçeneğe başvurabilirsiniz. Ancak birçok kuruma başvuru yapıp sonuç beklemek daha doğru olacaktır.

KYK tarafından verilen karşılıksız burs çeşidi de bulunmaktadır. Yüzdesel olarak daha az bir kısma tekabül etse de, genel olarak geri ödemeli burslar KYK tarafından verilebilmektedir. Bu nedenle alacağınız bursun hangi koşullarda verileceğini, hangi koşullarda geri alınacağını bilmeniz gerekmektedir. 

Burs Tutarları Ne Kadardır?

Karşılıksız burs tutarları konusunda KYK burs tutarları baz alınabilir. Yani Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs ücretlerine bakarak diğer kurumların burs ücretlerini aşağı yukarı anlayabilir, tahmin edebiliriz. Lisans, yüksek lisans, doktora gibi öğrenim türlerine göre farklı tutarlar yatmaktadır. Bu ücretler 2021 yılı için lisans – 550 TL, yüksek lisans – 1100 TL, doktora 1650 TL şeklinde belirlenmiştir. Diğer kurumların öğrenim şekline göre belirleyeceği burslar bu eksen etrafında hesaplanacaktır.

Sonradan Geri Ödeme Çıkar Mı?

Karşılıksız burs, şartları taşıdığınız takdirde, hiçbir problem yaşamadan alabileceğiniz burs çeşididir. İlgili kurum, tamamen yasal ve kurumsal bir şekilde bu işlemleri yapıyorsa hiçbir şekilde sizden sonradan para talep edemez. Ancak yine de yaptığınız her işlemi sözleşme ya da benzeri bir şekilde belgeleyip içeriğini mutlaka okumanız gerekmektedir. Bunun haricinde geri ödeme noktasında yapmanız gereken başka bir şey bulunmamaktadır. İlgili burs şartlarını sürdürmeye devam etmeye özen gösteriniz. Şartlardan herhangi birini sonradan taşımamanız halinde bursunuz kesilecektir. İlgili konu hakkında detaylı ve kapsamlı bilgi için internet vasıtasıyla aramalar yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın