İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YKS Tercihleri Puana Göre Mi Yapılır?

YKS tercihleri için puan, önemli bir kıstas olsa da asıl olan sıralamadır. Yani tercih edeceğiniz üniversitedeki bölümün, önceki senelerde kaç sıralama ile kapattığına bakmak, aşağı yukarı yapacağınız tercihin gelip gelmeyeceğini gösterir. YKS tercihleri puana göre mi yapılır sorusunun cevabı aslında açık ve nettir. Bu sorunun doğru cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

YKS Tercihleri Puana Göre Mi Yapılır?

Puana göre tercih yapmak, puanlar her sene değiştiği için pek doğru olmayacaktır. Sıralama, başarıyı ölçen en temel kıstaslardan birisidir. Bu nedenle tercihlerinizi puana göre değil sıralamaya göre yapmanız gerekmektedir. YKS tercihi yaparken sıralamanın yanı sıra okul tercihinizi de sıralamaya özen göstermeniz gerekmektedir. 1. Sıra tercihiniz, her zaman istediğiniz ve gelme ihtimali olan bölüm olmalıdır. Sıralamaya göre kesin gelen bölümleri biraz daha aşağılara yazabilirsiniz. İhtimali olan bölümler, daima üst sıralarda yer almalıdır.

YKS tercihleri sıralamaya göre yapılmalıdır. Doğru olan bu olsa da birçok kişi yanlış fikre kapılarak puanı önemsemektedir. Örnek vermek gerekirse, standart sapması yüksek olan zor bir sınavdan 400 puan almakla, standart sapması düşük olan kolay bir sınavdan 400 puan almak arasında fark vardır. Dolayısıyla buradaki farkı belirleyecek olan kıstas sıralama olacaktır. İlk durumda örneğin sıralama 70.000 olacaksa, ikinci örnekte aynı puan olmasına rağmen sıralama 100.000’leri bulacaktır.

Yukarıdaki örneğe bakılarak sıralamanın önemi anlaşılabilecektir. Ancak yine de puan kavramını tamamıyla yok saymak olmayacaktır. Bu nedenle tercihlerinizin bir rehber öğretmen eşliğinde mutlaka puan ve sıralama karışımıyla oluşacak olan ortak noktada yapılması gerekmektedir.

YKS Tercihleri

 

YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

YKS tercihleri, ÖSYM sitesinden yapılmaktadır. Ancak yine de rehber öğretmen eşliğinde bir okul aracılığıyla yapmanız, kendi başınıza tercih işlemlerinizi yapmanızdan daha iyi olacaktır. İlgili tercih işlemleri için çeşitli aşamalar mevcuttur. Bu tercihlerinizi belirlerken mutlaka bir uzmandan destek alın. Seçeceğiniz bölümü iyi araştırınız. Araştırmalarınızı şu an üzerine değil, gelecek üzerine yapınız. Yani seçeceğiniz bölümün geleceğinin olup olmadığını araştırmalısınız. Bunun haricinde sıralamaya mutlaka dikkat ediniz. Ayrıca puan kavramını da iyice öğrenerek ilgili kavramı önemseyiniz. Bu şekliyle daha doğru bir tercih yapmanız mümkün olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın