İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TESOL Nedir? Avantajları Nelerdir?

TESOL nedir? Avantajları nelerdir? Sorusu, eğitim ve akademik kariyer gibi alanlar için sıklıkla araştırılmaktadır. TESOL’ün birçok avantajı vardır. Aday öğretmenleri gerçek sınıf öğretimi için hazırlar. TESOL; dinleme, okuma, konuşma ve yazma ile ilgili beceri temelli görevleri öğretme teknikleri ile ilgilidir. Kursun kendisi, günlük öğretim sürecinde gerekli olan tekniklerin ve stratejilerin kapsamlı bir derlemesidir. 

Kurs, dil öğreniminin tüm seviyelerinde ve her yaştan-genç öğrencilerden yetişkinlere kadar geçerli olan ders planlarını ve teknikleri kullanır. TESOL, dil öğretim tekniklerinin ötesinde, sınıf yönetimi taktiklerini ve öğrenci yönetimi ile ilgili sorunların nasıl ele alınacağını araştırır. Dolayısıyla öğrenciler hem yetişkin hem de genç öğrenciler olabilir.  

Kurs ayrıca, bir ESL Sınıfındaki herhangi bir öğretmen için önemli olan dilbilgisi ve fonolojiye genel bir bakış sağlar. Dilbilgisi oyunları, dilbilgisi derslerindeki can sıkıntısını giderir ve dil öğrenimine eğlence katar. 

Fonoloji, telaffuzun düzeltilmesi gereken alanlara odaklanmaya yardımcı olur. Bunlar, herhangi bir dil eğitmeninin programında bir zorunluluktur. Pratik yönü, öğretmen adayının becerileri gerçek sınıfa dahil etmesine yardımcı olan sınıf içi öğretim uygulamasını içermesidir. Kursiyerin gerçek öğretim dünyasına adım atmasını sağlayan paha biçilmez bir deneyimdir.

 

TESOL Neden Tercih Edilmektedir?

TESOL, tamamen yeni bir fırsatlar dünyasının kapılarını açar. Sizi dünyanın her yerine götürebilir ve hayatları değiştirme fırsatı verir. Medya, İngilizce öğretmek ve yeni kültürler keşfetmek için dünyanın dört bir yanına seyahat eden insanların hikayeleriyle dolup taşıyor. Bu, TESOL sertifikasının birçok avantajından sadece biridir. 

Diğer dilleri konuşanlara İngilizce öğretimi anlamına gelen TESOL, öğretmenlik mesleğine girme şansınızı da artırabilmektedir. Sertifikasyon dünya çapında tanınır ve bu da hem ABD’de hem de yurtdışında diğer ülkelerde çalışmanıza olanak tanır.

Çevrimiçi TESOL sertifika programları, sınıf içi eğitimle aynı müfredata sahiptir. Ancak daha uygun maliyetli ve kullanışlıdır. Bazı kurslar, çevrimiçi eğitimi ve sınıf içi uygulamayı birleştirerek her iki dünyanın da en iyisini sunar. TESOL sertifikalı bir öğretmen olarak iş piyasasında rekabet avantajı elde edebilir ve daha yüksek maaş alabilirsiniz.

TESOL sertifikalı öğretmenler için yurtdışında çalışmak ve seyahat etmek çok daha kolaydır. Basitçe söylemek gerekirse, yurtiçinde ve yurtdışında daha fazla ve daha iyi işe erişebilirsiniz. Bu sertifika çoğu dil okulu tarafından kabul edilmektedir. Ve başarılı bir kariyer oluşturmanıza yardımcı olabilmektedir. Örneğin, Hollanda, Meksika veya Japonya’da İngilizceyi ikinci dil olarak öğretebilirsiniz. Böyle bir deneyim ufkunuzu genişletecek ve hayatınızı zenginleştirecektir.

TESOL Programına Dair Önemli Noktalar Nelerdir?

Söz konusu sertifika programı, oldukça avantaj sağlayan bir prosedürü içermektedir. Bu anlamda ilgili başlıklarda TESOL nedir? Avantajları nelerdir? Sorularını cevapladık. Ancak, sağladığı faydalar bunlar ile sınırlı değil. Diğer bir avantaj ise profesyonel olarak büyümenizdir. TESOL sertifika programları, liderlik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Ve size etkileşimli bir sınıf deneyiminin nasıl oluşturulacağını gösterir. 

Ayrıca, TESOL kursları dünyanın her yerinden kendi hızınızda öğrenmenize olanak tanır. TESOL sertifikasyon gereklilikleri kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak başvuru sahiplerinin lisans derecesine sahip olmaları gerekmektedir.

TESOL programları ayrıca ABD okullarında ikinci dil olarak İngilizce öğretimi (ESL) gerekliliklerini de karşılamaktadır. Yani ek bir ESL öğretim sertifikasına ihtiyacınız olmaz. Daha sonra yurtdışında çalışmaya karar verirseniz, çevrenize uyum sağlamayı ve öğrencilerinizle etkileşim kurmayı daha kolay bulacaksınız. Ayrıca hem gençlere hem de yetişkinlere öğretmek için daha hazırlıklı olacaksınız.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın