İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MAECI Bursu Nedir?

Farklı ülkelerde eğitim almanın birçok avantajı vardır. Seçilen ülkeye ve almak istenen eğitime göre bu avantajlar çok çeşitlidir. Ancak değişmeyen tek şey ise başka ülkelerdeki eğitim maliyetleridir.  Bu nedenle burs sağlayan program ve ülkeler daha fazla tercih edilmektedir. MAECI bursu da bu noktada merak edilmektedir. MAECI bursu nedir? Sorusuna İtalya’da eğitim bursu cevabını verebiliriz. İtalya’da öğrenim görmek isteyen öğrencilere sağlanan bu burs, belli şartlar altında eğitim dönemleri süresince verilmektedir. 

Öğrencilerin, ülkedeki eğitim sürecinin daha rahat geçirilmesini amaçlayan MAECI bursu, herkesin başvurusuna açıktır. MAECI bursu nedir sorusu sonrası, öncelikli alanlardan bahsetmek de yerinde olacaktır. Herkesin başvurusuna açık burs için bilişim alanları daha öncelikli olmaktadır. Ayrıca kimya, fizik alanları da öncelikli alanlar arasında yer almaktadır.

MAECI Bursu Detayları Nelerdir?

Öğrencilerin, İtalyan banka hesabına üç ayda bir ödenen aylık burs, duyurular başladıktan sonraki süreci kapsar. MAECI bursu, ancak üniversite kaydının tamamlanmasından sonra söz konusu olabilmektedir. Ve sonrasında da gerekli idari prosedürlere göre istenen tüm belgelerin sunulmasından sonra alınabilmektedir. 

MAECI, her üç aylık dönemin sonunda ödeme prosedürlerine başlayacaktır. Bu nedenle, bireysel ödemeler bu süreden sonra başlayacaktır. Bursun devamı yalnızca istenen düzeyde akademik ilerlemenin doğrulanması üzerine ödenecektir. MAECI bursu; 6 veya 9 aylık (Ocak-Ekim arası) bir çalışma dönemi için verilmektedir. Öğrenciler, üniversite öğrenim ücretlerinin ödenmesinden muaftır. (140 avroluk bölgesel vergi ve 16 avroluk görev damgası gibi masraflar hariç).

Kimler Başvurabilir?

İtalya’da ikamet etmeyen yabancı uyruklu öğrenciler ve yurtdışında yaşayan İtalyan vatandaşları (IRE) başvurabilmektedir.

Başvurmak isteyen öğrenciler şunları yapmalıdır:

  • Belirtilen yabancı ülkelerden gelmelidir. Liste her yıl yayınlanmaktadır.
  • İtalyan Üniversitesine / Enstitüsüne kaydolmak için gereken uygun bir akademik yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir.
  • Duyurunun son tarihine kadar 28 yaşından büyük olmamak gerekir.
  • İtalyanca eğitim veren bir kursa kaydolmak için İtalyanca dil seviyelerinin bir sertifikasını sağlamak (gerekli minimum seviye, Ortak Avrupa Diller Referans Çerçevesi (CEFR) kapsamında B2’dir. İtalyanca dil kursuna kaydolan adaylar üniversitede, üniversite bölümünün bir dil öğretmeni tarafından verilen bir dil sertifikası sunabilir.
  • CEFR’de asgari gerekli seviye B2’ye eşit olan İngilizce Dil seviyelerinin bir sertifikasını sağlamak. 
  • Tamamen İngilizce olarak öğretilen kurslar için İtalyanca yeterlilik belgesi gerekli değildir. Sertifika, İngilizce’nin resmi dil olduğu ülkelerden gelen ve tamamen İngilizce olarak düzenlenen kurslara başvuran adaylar için geçerli olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın