İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstasyon Tekniği Nedir ve Nasıl Uygulanır? 

Öğrenme sürecinde öğrencilere destek olan uygulamalardan biri olan istasyon tekniği, aktif katılım, grup çalışmaları ve iletişimin güçlendirilmesi açısından önemli sayılan tekniklerden biridir. İstasyon tekniğinin uygulanmasındaki temel amaç, başlanmış bir işe katkı sunma ya da başlanmış bir işi bitirme amacına ulaştırmaktır. Bu tekniğe göre belirli bir konu üzerinde öğrenciler belirli istasyonlara ayrılarak onlara farklı türde görevler verilir. Örneğin öğretmenin belirlediği bir konu hakkında 5 istasyona ayrılan grupların birinden bu konu ile ilgili makale yazması, diğer grubun öykü yazması, üçüncü istasyonun şiir yazması, dördüncü grubun afiş hazırlaması ve beşinci grubunda resim yapması istenebilir. 

Belirli hedeflerle ayrılan bu gruplarda, grupların heterojen olarak oluşturulması önemlidir. Yani gruplarda farklı karakterden farklı düzeyde öğrencilerin bir araya getirilmesi gerekmektedir. Bu heterojen olarak dağılmış grupların görevlerini doğru ve etkili bir şekilde yerine getirmesi için her grubun özelliklerine göre yeteri kadar süre ve destek verilmesine dikkat edilmelidir. 

Bu tekniğe göre istasyon içerisindeki gruplar kendilerine verilen süre içerisinde görevlerinin yapabildikleri yere kadar tamamlarlar ve ardından kendisinden sonra gelen istasyona geçerler. Bu sayede tüm gruplar, bütün görev istasyonlarını gezer. Her grubun katkıda bulunduğu ve nihayetinde tamamladığı görevler ise etkinlik sonunda istasyon içerisinden belirlenen bir şef tarafından sınıfa sunulur. 

İstasyon Tekniğinin Avantajları Nelerdir? 

İstasyon tekniğinde öğretilmeye çalışılan temel fikir iş birliği, yarım kalan işi sahiplenme ve tamamlamadır. Öğrenci merkezli olarak gerçekleştirilen bu tekniğe göre öğrenciler aktif olarak sürece dâhildirler. Ayrıca istasyon tekniği öğrenciler arasındaki iletişim becerileri ve iş birliği açısından da oldukça önemlidir. Birbirlerinin görevlerini sahiplenen gruplar daha derin ve etkili bir iletişim içerisinde görevlerine odaklanırlar. 

Bu teknik birbirleriyle iletişim içerisinde olan öğrenciler sayesinde, derse karşı ilgisiz kalan öğrencilerin ilgilerini çekerek katılımlarını arttırmayı sağlar. Farklı zekâ alanlarını kullanarak, farklı çözümlerin ve yolların birbirlerinden beslenmesine yardımcı olur. 

İstasyon Tekniğinin Dezavantajları Nelerdir? 

Bu yöntem, tüm istasyonların birbirleriyle iletişimde kalmasını gerektirdiği için sınıf ortamında gürültünün önlenmesi konusunda zorluklar yaşanabilir. Bu nedenle genellikle tüm sınıfı gruplara ayırmak yerine belirli periyotlarda sınıfları bölerek bu etkinliği gerçekleştirmek daha kolay olacaktır. 

Gruplardaki öğrenciler kalabalık ve iletişim halinde olduğu için yapılan görev herkesin ilgisini eşit derecede çekmeyebilir. Görevlere karşı ilgisini kaybeden öğrenciler için istasyon tekniği etkili bir öğrenme yöntemi olmayacaktır. Öğrencilerin pasif kalmasını engellemek ve görevlere etkin bir katılım gerçekleştirmesini sağlamak için teknik süreci doğru bir şekilde yönetilmelidir. 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın