İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AP (Advance Placement) Nedir?

AP (Advance Placement) nedir? Sorusunun detaylarına geçmeden önce anlamına bakalım.  Advance placement; Gelişmiş Yerleştirme kursları olarak açıklanabilmektedir. Bu program; lise öğrencilerini kolejlere ve üniversitelere bağlayan ve onların yüksek öğrenime hazırlanmalarına yardımcı olan, ABD’deki kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan College Board tarafından oluşturulmuştur. Temel olarak, AP kursları, lise derecenizi tamamlarken aldığınız üniversite düzeyinde derslerdir. Kurslar, lisenizle aynı programı izleyecektir; ders(ler) lisenizde kendi programınıza göre ve yaşıtlarınızla birlikte alınacaktır. Bu sınıflar, size tanıdık bir ortamın rahatlığını sunarken akademik deneyiminizi geliştirecek daha kapsamlı ders materyalleri öğretmek için tasarlanmıştır.

Eğitim-öğretim yılının sonunda, AP öğrencileri o kursun AP sınavına girme seçeneğine sahiptir. Sınavlar, kazanabileceğiniz en yüksek not 5 olmak üzere puanlanmaktadır. Kurs için tam üniversite kredisi kazanmak adına, bir öğrencinin sınavda en az 3 veya daha yüksek puan alması gerekir. Birçok kolej ve üniversite, gereksinimleri değiştirir ve farklı kursları tanır. Bazıları belirli bir sınavda en az 4 puan ister. Sınavlar, tıpkı bir sömestr sonunda üniversite düzeyinde bir final sınavının yapacağı gibi, yıl boyunca öğretilen tüm materyallerin bir özetini kapsar. Bu da AP (Advance Placement) nedir? Sorusuna kapsamlı bir cevap olmaktadır.

AP programı ile IBDP arasındaki Farklar Nelerdir?

AP Programı ile IBDP arasında çok sayıda fark vardır.Bununla birlikte, birçok yönden, ikisi arasında çeşitli benzerlikler de vardır. Bir karşılaştırma yapacak olursak, şunlardan bahsedebiliriz: 

  • AP programı, öğrencilerin bir Yaratıcılık, Etkinlik ve Hizmet Projesi veya Genişletilmiş Deneme tamamlamasını gerektirmez.
  • AP Programına katılım için herhangi bir sınıf veya ders dışı gereklilik yoktur.
  • IBDP, tüm yıl boyunca verilen harici olarak derecelendirilmiş kurslara sahiptir. Ancak, çoğu AP kursunda bu yalnızca bir tane olacaktır (okul yılının sonunda).
  • AP puanları, ABD kuruluşu College Board tarafından derecelendirilirmektedir. IBDP puanları ise Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nda (IBO) dünyanın dört bir yanından bir grup eğitimci tarafından derecelendirilmektedir.
  • IBDP kursları belirli bir konuyu derinlemesine ele almaktadır. AP sınıfları ise daha hızlı olma eğilimindedir. Ve öğrencileri belirli bir süre içinde mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye teşvik eder.
  • Çoğu öğrenci IBDP programıyla ilk kez 11. Sınıfta tanışır, AP kursları ise 9-12. Sınıflar arasında verilmektedir.

AP Dersleri Almanın Avantajları Nelerdir?

Hem lisedeyken hem de üniversiteye girerken AP dersleri almanın birçok avantajı vardır. Lisedeyken, AP size akademik bir avantaj sağlar. AP sınıfları daha yüksek düzeyde öğretilmektedir. Ve öğrencilerine daha güçlü materyal verir. Bu nedenle, üniversiteye kabul danışmanları, yüksek öğrenime daha iyi hazırlandıkları için AP öğrencilerini kabul etmeyi tercih ederler. AP kursları öğrencilerin hem akademik hem de kişisel gelişimlerini destekler. Bu dersleri almak size sadece kolej veya üniversiteye giderken yanınıza alacağınız zaman yönetimi ve eleştirel düşünme becerileri kazandırmakla kalmaz. Aynı zamanda kişisel yaşamınızda ve iş hayatında kullanacağınız birçok fayda sağlayacaktır.

Son sınav puanınızı aldıktan sonra, akademik kariyeriniz boyunca ilerlerken AP dersleri size yardımcı olmaya devam eder. Bir sınıfın AP sınavını geçmek, ailelerin üniversite kurslarında tasarruf etmesine yardımcı olabilmektedir. Bu sınıflar genellikle kolejlerdeki ve üniversitelerdeki giriş sınıflarına eşittir. Ve bunları lisede tamamlayarak öğrenciler üniversiteden erken mezun olma fırsatına sahip olurlar. Bu, aynı zamanda öğrencilerin, AP dersi almayan akranlarından daha erken ilgilerini çeken konularda uzmanlaşmış dersler alabilecekleri anlamına gelir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın