İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okul Öncesi Sayı Çalışmaları Nelerdir?

Okul öncesi döneminde birçok çocuk genel olarak 10’a kadar sayabilirken bazı durumlarda 50’ye, hatta 100’e kadar sayma da gerçekleşebilmektedir. Ancak buradaki unutulmaması gereken nokta ilgili, bu dönemde yapılan sayma işlemlerinin birçoğu ezbere gerçekleşmektedir. Bu da onların sayı sayma becerilerini tam anlamıyla kazandırdıklarını göstermemektedir. 

Ezbere sayma dediğimizde ritmik bir işlem söz konusudur. Örneğin çocuk, 2’den sonra 3 geldiğini bilmeden sayar. Çünkü ritmik bir şekilde bunu ezberlemiştir. Bu nedenle bu dönemde ilgili işlemlerin tam anlamıyla yapılması gerekmektedir. Okul öncesi dönemde sayı kavramını kazandırma işlemi, birbirine benzeyen rakamları ya da nesneleri sınıflara, gruplara bölerek ayırmayla gerçekleşmektedir. Bu, direkt olarak sınıflandırma becerisi katar.

Nesnelerin arasında yer alan farklılıkları fark etme, sınıflandırma becerisinin sonucudur. Bunun haricinde düzenleme yapma becerisi de bu şekilde gerçekleştirilecektir. Bu da sıralamayı sağlayarak tam anlamıyla bir sayma becerisi oluşturur.

Okul Öncesi Dönemde Sayı Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Okul öncesi dönemde öğretmenlerin çocuklara sayı sayma becerisi kazandırabilmesi için bol bol sınıflandırma, sıralama ve eşitleme yaptırması gerekmektedir. Ancak bu durumda sayı sayma becerisi kazandırılacaktır. Bunun haricinde sayma becerisine karşılaştırmalı eşitlikle de katkı sağlanabilir. 

Karşılaştırmalı bir şekilde hangi nesnelerin daha fazla hangi nesnelerin daha az olduğunu çocukların fark etmesi sağlanabilir. Bu nedenle ilgili çalışmalarla birlikte okul öncesi dönemde sayı sayma becerisi kazandırılabilmektedir. Sınıflandırma, sıralama ve karşılaştırarak eşitleme işlemleri sonucunda çocuk ezbere saymak yerine sayı saymanın mantığı çerçevesinde ilgili işlemi yapar. 

Okul Öncesi Dönemde Sayı Saymayı Öğretmek Adına Neler Yapılabilir?

Sayı sayma ile ilgili yapılabilecek çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 1’den 10’a kadar yazılan rakamlar arasında örnek olarak yazılan rakamın bulunması sağlanabilir.
  • Yine aynı şekilde 10’a kadar yazılan rakamlar arasında gösterilen rakamı okutma etkinliği düzenlenebilir.
  • Sözel bir şekilde yönlendirme sağlayarak çocuğun 1’den 10’a kadar yazılan rakamların sayılması sağlanabilir.
  • Verilen rakamlar arasındaki sayıların sayılması sağlanabilir. (5-9) arası gibi.
  • Verilen rakamların geriye doğru sayılması sağlanabilir.
  • Değişik sayılarda bulunan nesnelerin eşleştirilmesi sağlanabilir.
  • İki tane rakam yazılarak hangisinin daha çok hangisinin daha az olduğunun tespit edilmesi istenebilir.

Okul Öncesi İçin Sayı Sayma Yöntemleri

Yukarıdaki maddeler, çocuğun okul öncesi dönemde sayı saymasını olumlu etkileyecek etkinlikleri ifade eder. Bunlara ek olarak yapılacak başka yöntemler de bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bir sayı kümesini öncelikle sıralama, sonrasında okuma ve daha sonrasında istenilen rakamın gösterilmesi sağlanabilir.
  • Verilen iki rakamın aynı olup olmadığının tespit edilmesi sağlanabilir. 
  • Azlık çokluk öğretmek açısından verilen rakamları nesnelere dönüştürme ve sonrasında uygulamaları olarak iki nesne grubunun hangisinin çok olduğunu tespit ettirme sağlanabilir.

Bu gibi yöntemlerle okul öncesi dönemde çocuğun ezbere değil de mantıklı bir çerçevede, rakamların mantığını kavrayarak sayı sayması sağlanabilmektedir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın