İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okul Öncesi Ritim Çalışması Nasıl Yapılır?

Ritim çalışması, notada ya da notalardan oluşan bir dizede, ses unsurlarının ya da özelliklerinin uzunluk itibariyle düzgün bir şekilde tekrar edilmesi olarak ifade edilebilmektedir. Bir diğer ifadeyle ses uygunluğu üretimi olarak ifade edilecektir. Birkaç farklı enstrüman vasıtasıyla grup olarak müzik yapılıyorsa, bu seslerin uyumu açısından ritmik bir şekilde çalınması gerekmektedir. Aksi halde yapılan müzik gürültüden öteye geçmeyecektir. 

Çocuklar için ritmik çalışma çok önemlidir. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren müziği sevdirmek ve bazı gelişimleri sağlamak için okul öncesi ritim çalışması yapılmalıdır. Çocuklar müzik – söz uyumunu ancak bu şekilde kavrayabilecektir. Bu çalışmayı yapabilmek adına ses çıkaran her şey kullanılabilir. Beden ile beraber eşyalar ya da vurgulu çalgılar da kullanılabilmektedir. 

Okul Öncesi Ritim Çalışması Nedir?

Okul öncesi ritim çalışması, yukarıda da ifade edildiği üzere gelişim aşamasında olan çocukların müzik yönünden gelişmesini sağlamak ve onun sağladığı faydaları maksimum düzeylere çıkarmak üzere yapılan etkinliklerdir. Bir çocuğa müziği sevdirmek ve onun gelişimini bu yönde sağlamasına neden olmak, yapılabilecek en iyi işlerden birisidir.

Ritmik çalışma ise belirli düzenler halinde uzunluk – kısalık, vuruş tekniği, seslerin hangi enstrümandan nasıl çıktığı gibi etkinlikleri ifade eder. Bu çalışmanın okul öncesinde yapılması da mümkündür. Ritmin çalışmanın insan beynine, ruhsal gelişimine, sosyolojik ve psikolojik olarak muazzam katkılarda bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. 

Okul Öncesi Ritim Çalışmasının Katkıları Nelerdir?

Okul öncesi dönemde çocukların eğitilmesi, yönlendirilmesi daha kolay olmaktadır. Bir çocuğu müziğe yöneltmek, eğitmek, belki de yapılabilecek en büyük katkılardan birisidir. Bunun haricinde okul öncesi ritmik çalışmanın aşağıdaki katkıları bulunmaktadır;

  • Çocuğun beyinsel gelişimini sağlar.
  • Beyindeki müzik ağırlıklı yaratıcı düşünme kısmını çalıştırır.
  • Kişisel özgüveni sağlar.
  • Bir şeyleri başarabilmek duygusu aşılar.
  • Müzik yönünden gelişim sağlayarak sanatçı kimliğine katkıda bulunur.
  • Daha sonraki dönemlerde enstrüman çalmak noktasında kolaylık sağlar.
  • Müzik derslerinde başarılı olmasını sağlar.
  • Müziği dinleyerek yorumlamayı öğretir. 

Yukarıda sayamadığımız birçok ek katkı bulunmaktadır. Özetle müziği sevdirmek açısından bu çalışmalar yapılabilmektedir. 

Okul Öncesi Ritim Çalışması Neden Yapılmalıdır?

Müzik, insan vücudunu, beynini, ruhsal gelişimini etkileyen bir yapıdadır. Çocuk yaşlarda bu faydayı aşılamak, onların gelişimini sağlayacaktır. Yukarıdaki katkılar bu çalışmalarla birlikte gelirken ayrıca müzik kulağının gelişimi de sağlanacaktır. Ritim duygusunun olmasıyla müzik kulağı da gelişecektir. Bunun haricinde yapılacak çalışmalar genel olarak eş sesli ve düzgün ritmik bir şekilde çalmak olacaktır.

İlgili çalışmayı yapabilmek adına basit bir eşya bile kullanılabilmektedir. Biraz daha ileri seviyelere gelindiğinde dinlemiş olduğunuz şarkıların ritimlerine eşlik edebilirsiniz. Bu sayede çok daha verimli bir sonuç alınacaktır. Gelişimi sağlamak adına okul öncesi ritim çalışması mutlaka yapılmalıdır. Eğer çocuğunuz ilerde müzikle uğraşsın istiyorsanız bu yöntemleri deneyebilir ve uygulayabillirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın